сектор фізичного виховання

Історія кафедри

          

У 1968 р. в м. Полтаві був створений факультет Львівського торгово-економічного інституту, навчальну роботу з фізичного виховання в якому проводили майстри спорту Грабарь Віктор Андрійович та Сухонос Олександр Павлович. Статус самостійної кафедра отримала у 1970 році. Першим завідувачем кафедри був Грабар Віктор Андрійович, а на кафедрі працювали: Сухонос О.П., Вознюк М.Є., Штриголь А.І., Билінський В.М., Губенко Л.Ф., Чернишов Г.Ф., Литвин В.П.

З 1 вересня 1973 р. кафедру очолив кандидат педагогічних наук Гапон Г.І., а з 1975 р. на чолі кафедри став Штриголь А.І.

У 1988 році кафедру очолив кандидат біологічних наук, доцент Кювеллі К.М., з 1993 року по 2003 рік очолив Штриголь А.І., а з 2003 року по цей час Марченко О.Ю.

На протязі всього періоду кафедра фізичного виховання проводила велику науково-методичну роботу. Так у 1982 р. колектив кафедри завершив науково-дослідну роботу “Дослідження ефективних засобів розвитку фізичних і спортивних навичок у студентів І-ІІ курсів”. Науковий керівник доц. Гапон Г.І.

У 1991 році “Дослідження залежності фізичного розвитку і фізичної підготовленості студентів від вжитих засобів фізичного виховання”. Науковий керівник доц. Кювеллі К.М.

У 2002 році “Дослідження динаміки фізичної підготовленості студентів ПУСКУ з використанням різних рухових режимів у навчальному процесі”. Науковий керівник Штриголь А.І.

Кафедра фізичного виховання проводила велику спортивно-оздоровчу та виховну роботу серед студентів. На кафедрі функціонували спортивні секції з легкої атлетики, футболу, волейболу, баскетболу, настільного тенісу, плавання, боротьби Дзю-До та вільної боротьби, гирьового спорту, пауерліфтингу, боксу, шейпінгу, аквааеробіки, спортивних танців, шахів.

Значних успіхів досягли студенти легкоатлети у 1970 р. Леонід Матяш – чемпіон Полтавської області з бігу на 5-10 км, Віктор Матієнко – 100-200 м, Валерій Козир – 400 м, Алла Кудрявцева, Ніна Назаренко, Олександр Палієвець, Василь Трачук, Валерій Олініченко – призери першості України серед студентів.

Легкоатлети інституту особливо визначних успіхів досягали розпочинаючи з 1979 р. Норматив кандидата в майстри спорту виконали Ольга Буравлева, Світлана Лисюк, Ірина Кузьміна, Світлана Ульяненкова, Валентина Ворона, Ірина Береза, Володимир Мага та ін.

Звання майстрів спорту отримали легкоатлети Валерій Скок, Олександр Новиков, Федір Тонгайзер, Олександр Жорняк, а Володимир Очкань – став бронзовим призером першості Європи зі стрибків у довжину, учасником Олімпійських ігор в Сеулі і виконав норматив майстра спорту міжнародного класу.

Починаючи з 1972 р. збірна команда по футболу під керівництвом тренера Штриголя А.І. досягли значних успіхів – вісімнадцятиразові чемпіони Полтавської області серед студентів, триразові бронзові та дворазові срібні призери першості України серед студентів, дворазові чемпіони та володарі кубка Полтавської області серед виробничих колективів, переможці міжнародного турніру з футболу. Після закінчення інституту виступали за команди майстрів випускники: Ігор Власенко, Дмитро Гордей, Юрій Сапу хін, Віктор Чипіжний, Андрій Шуренков та ін.

У 1972 р. бурхливо почав розвиватися такий вид боротьби як Дзю-До, під керівництвом ст. викладача кафедри фізичного виховання Чернишова Г.Ф. В цей період виконують звання майстрів спорту: Юрій Нікітін, Володимир Тарасенко та Володимир Арістархов. Особливо великих досягнень борці дзюдоїсти почали досягати починаючи з 1976 р. В цей період збірна команди інституту посіла друге місце серед вузів України. Звання майстрів спорту виконали Леонід Старобинський, Володимир Одуд, Олександр Полулях, Руслан Раджабов, Вадим Кадзаєв, Абдул Алієв, Олександр Рябуха, Володимир Шамхалов, Віктор Волкодаєв, Магамед Магамедов, Нурмагамед Нурмагамедов. Всі вони були в різні роки призерами та чемпіонами України з боротьби Дзю-До.

У 1991 та 1992 роках, під керівництвом Бутрія П.І. Нурмагомед Нурмагомедов став чемпіоном Європи, а у 1992 році чемпіоном Світу з боротьби Дзю-До і виконав норматив майстра спорту Міжнародного класу.

Студентка Наталія Бойко майстер спорту з боротьби Дзю-До – триразова чемпіонка України та Радянського Союзу 1986, 1987, 1988 років.

Значних успіхів в різні роки досягли студенти спортсмени з вільної боротьби під керівництвом викладача кафедри фізичного виховання А.І. Табакіна. Його вихованці Ярослав Вуйцик, Сергій Прохніч, Олександр Перцьовий, Руслан Аушев – кандидати в майстри спорту, чемпіони Полтавської області та призери чемпіонату України серед студентів. Майстри спорту Володимир Одуд, Олександр Полу лях, Іван Блащяк – призери Радянського союзу серед студентів 1978-1980 років.

Студенти товарознавчого факультету Сергій Кулінченко виконав норматив майстра спорту і став призером першості України з важкої атлетики, а Усман Кадієв виконав норматив майстра спорту і став чемпіоном Радянського Союзу серед студентів з важкої атлетики. Великого успіху досяг випускник, а зараз доцент кафедри історії і кооперативного руху Олександр Васильович Корягін, який в 1970 році виконав норматив майстра спорту з боксу.

Значних успіхів на протязі багатьох років досягла жіноча команда з баскетболу під керівництвом ст. викладача кафедри Гуліка В.Г. – чемпіони Полтавської області 1979, 1980, 1981, 1982 рр., фіналіст Спартакіади України 1982 р., бронзові призери першості України серед студентів 1981, 1982 рр.

Збірна жіноча команда інституту, під керівництвом викладача кафедри фізичного виховання майстра спорту з волейболу Яковлевої І.В. досягла значних успіхів – срібний призер першості Полтавської області 1982-1985 рр., срібний призер Спартакіади України серед сільськогосподарських та кооперативних вузів 1984 р.

Студент технологічного факультету Микола Олімпіюк у 1982 р. став чемпіоном сільських ігор з кульової стрільби і виконав норматив майстра спорту.

Студенти товарознавчого факультету Олександр Горбунов та Василь Майданський виконали звання майстрів спорту з велоспорту та увійшли до складу збірної команди центральної Ради “Колос” з велоспорту, дворазові чемпіони України з велоспорту 1978 та 1979 років.

Студент заготівельного факультету Ігор Мамай майстер спорту з плавання, член збірної команди Полтавської області, призер першості Радянського Союзу серед студентів 1980 року.

У 2002 році збірна команда Полтавського університету споживчої кооперації України зі спортивної аеробіки стала чемпіоном України, студентка Товарознавчо-комерційного факультету Анжела Торська стала чемпіонкою України та Світу з боксу у 2002 році і чемпіонкою України 2003 р.

Студент Товарознавчо-комерційного факультету Песляк О. – став бронзовим призером Універсіади України з боксу 2003 року.

Значне місце в історії нашого вузу посідає подія, яка відбулася у 1979 році – це відкриття шахового клубу в якому прийняв участь чемпіон Світу з шахів Михайло Таль.

В сеансі одночасної гри на тридцяти дошках проти чемпіона Світу М. Таля прийняли участь наші викладачі О.Г. Любімов, О.В. Бобрищев, М.М. Лебедев, А.К. Северин, А.Я. Калашнік та ін.

У 1986 році за ініціативою кафедри фізичного виховання був створений туристичний клуб “Меркурій”, який користувався величезною популярністю серед студентської молоді.

За період з 1986 по 1990 рр. студенти прийняли участь у піших походах вихідного дня по живописним місцям Полтавщини (Нові Санжари, Лісні Поляни, Головач, Михайлівна, Ліщинівка, Ткаченково), у 1987 році водний туризм на байдарках Ахтирка-Полтава та Гадяч-Яреськи. У 1988 році водний похід по Карпатам (р. Черемоша), у 1989 році водний похід по Карелії (р. Шуя з відвідуванням м. Петрозаводськ та острова Кіжи), водний похід по Бурятії (Хребет Хамар-Дабан р. Сніжна, з відвідуванням м. Іркутська і озера Байкал).

Щорічно проводяться: універсіада на факультетах, фінальна серед збірних команд факультетів, спартакіада “Першокурсник” та “Бадьорість і здоров'я”. проводяться “День здоров'я”, тижні бігуна, плавця, футболу, гирьовика, спортивної аеробіки.

Великою популярністю серед студентів користуються відкрита першість з баскетболу пам'яті Героя Радянського союзу І.І. Бабака.

Легкоатлетичний крос серед академічних груп присвячений “Дню космонавтики” та відкрита першість з волейболу присвячена “Дню студента”. Всі ці спортивні заходи проводяться в університеті щорічно із залученням усіх студентів.

З 2005 року на базі кафедри фізичного виховання відкрився спортивний клуб “Олімп”, який проводить більше 100 спортивних заходів. Кафедра фізичного виховання ПУСКУ впровадила в навчальний процес нові сучасні види фітнесу: аквааеробіка, степ-аеробіка, силова аеробіка, танцювальна аеробіка. У студентів є можливість займатися фітнесом як на навчальних заняттях, так і у другій половині дня у спортивному клубі. Кафедра фізичного виховання та спортивний клуб проводить в університеті змагання “Швидше, вище, сильніше” серед першокурсників ПУСКУ для виявлення та відбору кращих спортсменів в збірні команди факультетів та університету. Також протягом року проходить Фінальна Універсіада ПУСКУ з 9-ти видів спорту серед збірних команд факультету. Кожного року відбуваються змагання “Цікаве дозвілля – запорука здоров'я студентів” серед мешканців гуртожитку університету. На базі ПУСКУ проходять відкриті турніри з волейболу до міжнародного  дня студента, а також баскетболу присвяченому пам'яті героя Радянського Союзу Бабака І.І. та заслуженого тренера України Шебітченко М.Н. збірні команди ПУСКУ приймають участь в обласній Універсіаді серед СК ВНЗ ІІІ – IV рівнів акредитації з 16 видів спорту. Приймають участь в першості міста та області з футболу , волейболу, баскетболу, настільного тенісу. Наприкінці року кафедра фізичного виховання та спортивний клуб “Олімп” проводять традиційне спортивне свято де нагороджують найкращих спортсменів ПУСКУ. Кафедра фізичного виховання є одним із засновників проведення змагань Богатирських ігор у м. Полтава. Кафедра фізичного виховання та спортивний клуб тісно працюють з органами студентського самоврядування. Спільно зі студентською радою виготовляють святкові афіші та об’яви, залучаються групи підтримки на змагання різного рівня. Студентська рада з фізичного виховання має свою символіку та свій прапор.

2015-й рік був для кафедри ювілейним – вона святкувала своє 45- річчя. Як відзначив на урочистостях з цієї нагоди ректор університету О.О. Нестуля, «головною заслугою всіх поколінь викладачів кафедри університету є те, що завдяки їхній праці фізична культура та фізичне удосконалення викладачів і студентів стали важливою складовою їхнього життя та радості творчої праці»